Our Staff

Leadership Team

Mr Gower

Mr Gower

Headteacher

Mrs Monk

Mrs Monk

Deputy Headteacher

Miss Graff

Miss Graff

Assistant Headteacher

Mrs Cartwright

Mrs Cartwright

Foundation Phase Leader

Miss Plummer

Miss Plummer

Year 1 and 2 Phase Leader

Mr Maguire

Mr Maguire

Year 3 and 4 Phase Leader

Pre-School

Miss Kurtul

Miss Kurtul

Teacher

Mrs Denison

Mrs Denison

Teaching Assistant

Mrs Spencer-Frost

Mrs Spencer-Frost

Teaching Assistant

Miss Noles

Miss Noles

Teaching Assistant

Mrs Gilbert

Mrs Gilbert

Reception

Mrs Cartwright

Mrs Cartwright

Foundation Phase Leader

Miss Hayhoe

Miss Hayhoe

Teacher

Mr Cash

Mr Cash

Teacher

Rachel Crane

Rachel Crane

Teacher

Mrs Wilkinson

Mrs Wilkinson

Teacher

Miss Steel

Miss Steel

Teaching Assistant

Mrs Johnson

Mrs Johnson

Teaching Assistant

Mrs Hayes

Mrs Hayes

Teaching Assistant

Mrs Knipe

Mrs Knipe

Teaching Assistant

Miss Garland

Miss Garland

Teaching Assistant

Mrs Stockley

Mrs Stockley

Teaching Assistant

Miss Johnson

Miss Johnson

Teaching Assistant

Year 1

Miss Willis

Miss Willis

Teacher

Mrs Nichol

Mrs Nichol

Teacher

Mrs Sherlock

Mrs Sherlock

Teacher

Mrs Stacey

Mrs Stacey

Teacher

Mrs Rendell

Mrs Rendell

Teacher

Miss Hiles

Miss Hiles

Teaching Assistant

Mrs Wright

Mrs Wright

Teaching Assistant

Mr Culwick

Mr Culwick

Teaching Assistant

Mrs Frankland

Mrs Frankland

Teaching Assistant

Miss Watton

Miss Watton

Teaching Assistant

Mrs Anderson

Mrs Anderson

Teaching Assistant

Year 2

Miss Plummer

Miss Plummer

Year 1 and 2 Phase Leader

Mrs Weller

Mrs Weller

Teacher

Miss Acreman

Miss Acreman

Teacher

Mrs Kelly

Mrs Kelly

Teacher

Mrs Alkan

Mrs Alkan

Teaching Assistant

Mrs Hiles

Mrs Hiles

Teaching Assistant

Mrs Bircham

Mrs Bircham

Teaching Assistant

Mrs Hawke

Mrs Hawke

Teaching Assistant

Mr Davis

Mr Davis

Teaching Assistant

Mrs Rowley

Mrs Rowley

Teaching Assistant

Miss Fulwood

Miss Fulwood

Teaching Assistant

Year 3

Mr Maguire

Mr Maguire

Year 3 and 4 Phase Leader

Miss Pawsey

Miss Pawsey

Teacher

Mrs Power

Mrs Power

Teacher

Miss Hall

Miss Hall

Teacher

Mrs Bragginton

Mrs Bragginton

Teaching Assistant

Mrs Johnson

Mrs Johnson

Teaching Assistant

Mrs Michelo

Mrs Michelo

Teaching Assistant

Mrs Thompson

Mrs Thompson

Teaching Assistant

Year 4

Miss Reade

Miss Reade

Teacher

Mrs Watson

Mrs Watson

Teacher

Mrs Cutler

Mrs Cutler

Teacher

Miss Fish

Miss Fish

Teaching Assistant

Miss Murgatroyd

Miss Murgatroyd

Teacher

Mrs Fernandez

Mrs Fernandez

Teaching Assistant

Mrs Philips

Mrs Philips

Teaching Assistant

Year 5

Miss Atkinson

Miss Atkinson

Teacher

Miss Zadeh

Miss Zadeh

Teacher

Miss Pollard

Miss Pollard

Teacher

Mrs Thorpe

Mrs Thorpe

Teacher

Mrs Snell

Mrs Snell

Teaching Assistant

Mrs Tyas

Mrs Tyas

Teaching Assistant

Mrs Prescott

Mrs Prescott

Teaching Assistant

Year 6

Miss Graff

Miss Graff

Assistant Headteacher

Mr Hart

Mr Hart

Teacher

Mrs Small

Mrs Small

Teacher

Mrs Manston

Mrs Manston

Teacher

Mrs Millar

Mrs Millar

Teacher

Mr Acreman

Mr Acreman

Teaching Assistant

Mrs Newton

Mrs Newton

Teaching Assistant

Mrs Tuffrey

Mrs Tuffrey

Teaching Assistant

Mrs Saunders

Mrs Saunders

Teaching Assistant

Mrs Ward

Mrs Ward

Teaching Assistant

Additional Support Staff

Debbie Randall

Debbie Randall

Speech Therapist x4 days

Hilary Patterson-Knowles

Hilary Patterson-Knowles

EAL/MFL Teacher

Katie Tindall

Katie Tindall

Teacher

Shelagh Swatridge

Shelagh Swatridge

SENCO - Tu/W/Th

Tracy Cole

Tracy Cole

Pastoral Support Team Leader

Glynis Page

Glynis Page

Pastoral Support Team Leader

Alex Poll

Alex Poll

Parenting support Tu/Fri

Jane Leigh

Jane Leigh

Learning Mentor for LAC - Mon am/Thurs am/Fri am

Karen Goodman

Karen Goodman

Play Therapy/Nuture Teacher

Office and Site Staff

Heather St Peter

Heather St Peter

Receptionist

Kim Bainton

Kim Bainton

Business Manager

Debbie Francis

Debbie Francis

Finance Manager

Tania Peden

Tania Peden

Office Manager

Penny Belmont

Penny Belmont

Senior Admin Manager

Trevor Evans

Trevor Evans

Site Manager

Simon Francis

Simon Francis

Assistant Site Manager

Pat Garland

Pat Garland

Cleaner

Barbara Evans

Barbara Evans

Cleaner

Donna Garland

Donna Garland

Cleaner

Angela Gardner

Angela Gardner

Cleaner

Lunchtime Supervisors

Nicky Ward

Nicky Ward

Lunchtime Supervsior

Jacqui Bragginton

Jacqui Bragginton

Lunchtime Supervisor

Charlotte Fulwood

Charlotte Fulwood

Lunchtime Supervisor

Kerri Gilbert

Kerri Gilbert

Lunchtime Supervisor

Alyson Burden

Alyson Burden

Lunchtime Supervisor

Anne Morrow

Anne Morrow

Lunchtime Supervisor

Michelle McGowan

Michelle McGowan

Lunchtime Supervisor

Christine Hansford

Christine Hansford

Lunchtime Supervisor

Emma Lewis

Emma Lewis

Lunchtime Supervisor

Teresa Brooke

Teresa Brooke

Lunchtime Supervisor

Valerie Davis

Valerie Davis

Lunchtime Supervisor

Trevor Evans

Trevor Evans

Lunchtime Supervisor

Shane Culwick

Shane Culwick

Lunchtime Supervisor

Sarah Fish

Sarah Fish

Lunchtime Supervisor

Mark Acreman

Mark Acreman

Lunchtime Supervisor

Richard Davis

Richard Davis

Lunchtime Supervisor

Sarah Hiles

Sarah Hiles

Lunchtime Supervisor

Donna Lord

Donna Lord

Lunchtime Supervisor

Arjeta Asamataj

Arjeta Asamataj

Lunchtime Supervisor

Hot Meals Catering Assistants

Paula Randall

Paula Randall

Pat Garland

Pat Garland

Hot Meals Catering Assistant

Michelle McGowan

Michelle McGowan

Hot Meals Catering Assistant

Extended Schools Co-Ordinator

Paula Randall

Paula Randall

Breakfast Club Supervisors

Paula Randall

Paula Randall

Gemma Spencer-Frost

Gemma Spencer-Frost

Jo Snell

Jo Snell

Sarah Fish

Sarah Fish

Liz Thompson

Liz Thompson

After School Club Leaders

Paula Randall

Paula Randall

Paula Randall

Paula Randall

Gemma Spencer-Frost

Gemma Spencer-Frost

Natalie Wright

Natalie Wright

Trevor Evans

Trevor Evans